آيا سرنوشت زن بيولوژيكي است

اين نوشته مقدمه اي است كه توسط خانم سونيا فرانتا (Sonja Franeta) در ژوين 1985 بر كتاب آيا سرنوشت زن بيولوژيكي است(Ts Biolohy Woman,s Destiny?) نوشته خانم اولين ريد( Evelyn Reed) آمده است كه اين كتاب به زبان فارسي ترجمه شده ولي مقدمه مذكور ترجمه نشده است :
مترجم: ايرنا محي الدين بناب

امروز حقوق زنان در معرض حمله شديد حكومت، كارفرمايان و نيروهاي جناح راست قرار دارد.
قانوني كردن سقط جنين، پيروزي شايسته اي است كه از راه تلاش زنان در آغاز دهه 1970 در ايالات متحده به دست آمده است و دايما بوسيله مصوبات فدرالي، ايالتي و محلي و احكام دادگاه ها محدودتر و محدودتر مي شود.
گروه هاي جناح راست موجي از بمباران را عليه درمانگاه هاي سقط جنين انجام مي دهند و مي كوشند زنان را از يك عمل پزشكي ساده اي كه تحت شرايط ايمني انجام مي گيرد بترسانند.
سياستمداران جمهوري خواه و دموكرات نيز اجازه داده اند كه لايحه حقوق مساوي فدرال در سال 1982 از حنب و جوش بيفتد و شكست بخورد.
كاسته شدن هزينه هاي اجتماعي منجر به محدود شدن بسياري از امكانات ناكافي تسهيلي قبلي براي مراقبت از كودكان در اين كشور شده است.
دستاورد هاي فعاليت هاي مثبت در حهت تامين حق مساوي با مرد ها براي زنان در فرصت هاي استخدام و شغل در حال از بين رفتن است. حكومت و كار فرمايان هنوز هم به روند دادن مزد كمتر به زنان را ادامه مي دهند.
كار فرمايان با هدف مرعوب و سر به راه نگهداشتن كارگران زن ، مساله مزاحمت جنسي را روي كار رواج مي دهند و مزاياي مزخصي زايمان را از آنان مي گيرند.
همه اين ها بخشي از تجاوز كلي كارفرمايان به حقوق و استاندارد هاي زندگي اشخاص كارگر و ستمديده است.
هدف حكومت – كارفرما از حمله به زنان خارج كردن آنان از نيروي كار نيست، بلكه قبولاندن دستمزد پايين و شرايط كاري پايين تر از استاندارد به آنان است. سرمايه داران در جستجوي راه هايي هستند تا كارگران زن و مرد را متقاعد كنند كه كارگران زن به هيچ وجه كارگران واقعي نيستند بلكه فقط به دست آورنده يك پول كمكي و عايدي درجه دوم و غيره هستند.
بنا بر ادعاي كارفرمايان، اگر زني بيكار شود چون مثل مرد نان آور اصلي محسوب نمي شود، در ليست آمار بيكاران قرار نمي گيرد.
زن به عنوان يك جنس هدف است، چه آنهايي كه در حال حاضر كار مي كنند چه آنهايي كه كار نمي كنند. زماني كه فشارهاي اقتصادي و اجتماعي بر كارگران و خانواده آنان تشديد مي شود، سرمايه داران هجوم تبليغاتي شان را متوجه توجيه كردن موقعيت زنان به عنوان طبقه دوم معطوف مي دارند.
به دليل اين كه بيش از 50 درصد زناني كه در حال حاضر كار مي كنند و تعداد زيادي از آنان نيز مادر مجرد( مادري كه فرزندش را بدون حضور پدر، بزرگ كند) هستند، تبليغات فرمانفرمايان نمي تواند تنها به شعار انفعالي قديمي / جاي زن در خانه است/ اكتفا كنند.
حكمرانان مي گويندكه مانعي ندارد كه يك زن كار كند، اما مسوليت عمده او كارهاي خانه، شوهر و خانواده است.
افتخارات مادر بودن ستوده مي شود اما زنان دو نوبت كار مي كنند. نوبت دوم تازه زماني شروع مي شود كه آنان از سر كار برمي گردند.
مطبوعات تجارت هاي بزرگ، كليساها و مدارس همگي به نشر تبليغات ضد زن كمك مي كنند. حكمرانان همچنين دانشمنداني را به خدمت مي گيرند كه از اعتبار خود سوء استفاده كرده و واكنش هاي اجتماعي و تبليغات سياسي را در لفافه فرضيه ها و تءوري هاي غير علمي، علمي قلمداد كنند. براي مثال اخيرا يك دانشمند برجسته درباره تفاوت هاي زنان و مردان نوشته بود: اين كاملا بيولوژيكي است كه حرفه و شغل براي مردان خوشايند باشد ، در حالي كه براي زنان، مواظبت از بچه ها و خانه لذت بخش تر است.
تءوري هاي انسان شناختي و بيولوژيكي ساختگي مانند اين ، به اين دليل بر سر زبان ها افتاده است تا ثابت شود كه در حال حاضر ژن ها نقش اجتماعي مردان و زنان را تعيين مي كنند و اين كه همواره چنين بوده و هميشه نيز چنين خواهد بود. از چنين تبليغات غير علمي نه تنها براي منطقي جلوه دادن ستم به زنان بلكه براي گسترش نژاد پرستي و اين ادعا كه اختلاف طبقاتي بخشي از نظم طبيعي اشياء است استفاده مي كنند و آفريده هاي انجيل را توجيه پذيرتر از فهم مبتني براساس علمي منشاء بشريت و تكامل آن مي كنند.
انتشارات پت فيندر(Pathfinder) اقدام به تجديد چاپ جزوه ي اولين ريد در سال 1972 كرد. اين جزوه به عنوان يك ابزار كمكي براي كساني است كه عليه افرادي كه حملات شديدي به حقوق زنان مي كنند قابل توجه است چرا كه ريد در بوسيله آن جواب محكمي به يكي از بحث هاي اساسي كه زير بناي تمام تبليغات جنسيت تحت عنوان تقدير زن بيولوژيكي است تهيه ديده است.
اولين ريد كه در سال 1979 دار فاني را وداع گفت.او به مدت چند سال رهبر حزب كارگران سوسياليست و يكي از سخنگويان برجسته جنبش طرفدار برابري حقوق زن و مرد در اين كشور دهه 1960 و اوايل دهه 1970 بود.
او يكي از موسسان اءتلاف ملي عمل سقط جنين زنان(WONAAC) بود؛ سازماني كه نقش مهمي را در مبارزه در جهت قانوني كردن عمل سقط جنين بازي كرد كه در نهايت منجر به راي دادگاه عالي در سال 1973 شد.
ريد همچنين مولف بسياري از مقالات، جزوه ها و كتاب هايي در آزاد سازي زنان است.
اثر مهم او تكوين زن موضوع هاي معرفي شده دراين جزوه را به طور جامع تري به بررسي گرفته است.
كتاب تكوين زن از زمان انتشارش در سال 1975 منبع آموزش و الهام براي بسياري از فمينيست ها و پشتيبانان حقوق زنان در اين كشور و در سراسر دنيا شده است. اين كتاب به زبانهاي فرانسوي، اسپانيولي، سويدي، تركي و فارسي ترجمه شده است.
دو كتاب ديگر ريد : مشكلات آزادسازي زنان و جنسيت و علم نيز توسط انتشارات پت فيندر به چاپ رسيده است. او همچنين نويسنده ي مقدمه كتاب منشاء خانواده، مالكيت خصوصي و دولت نوشته فردريك انگلس نيز براي همين انتشارات بوده است.
سونيا فرانتا
ژوين 1985

………
اين كتاب در ايران و به زنان فارسي با نام انسان در عصر توحش به وسيله اقاي دكتر محمود عنايت ترجمه شده است

/ 9 نظر / 16 بازدید
آن تند نويس

زن در من ترس است . زن در من گريه است . زن در من حسرت است . زن در من دريغ ها و چشم براهی هايم هست . من در زن درد هستم . من در زن گريه هستم . من در زن دريغ ها و چشم براهی ها هستم . راستی چرا ما اين همه همديگر را گم کرده ايم ؟

پروين

سلام ايرنا! بالاخره به اينترنت وصل شدم. حالت خوبه خانم؟ سايناى گلم چطوره؟ دوباره خواهم آمد

ahura

با درود ... خوشحالم كه تو را پيدا كردم. كامروا باشي

داناي كل

فكر مي‌كنم اگر مطالبت را كوتاه‌تر و در دفعات بيشتري بنويسي جذابتر باشد

jila

ايرانای عزيزم کتابها رسيد يا نه؟

paksima

با سلام پيامتان را ديدم . متشکرم

jila

ايرانای عزيزم به من لينک دادن دوستان را ياد بدهيد همينطور گذاشتن تصاوير ثابت در وبلاگم

كامران

alam. zoodtar nashod be bloge shoma sar bezanam. sharmande!